FAQ

Częste pytania (FAQ)

FAQ (ang. Frequently Asked Questions)

Szanowni Państwo,
Oto zbiór często zadawanych pytań przez Rodziców zainteresowanych ofertą Integracyjnego Żłobka Muzycznego „Nasz Domek” oraz odpowiedzi, które przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa. Jeśli nasuwają się Państwu inne, dodatkowe pytania, prosimy o przesłanie ich na nasz adres: biuro@naszdomek.com. Jeśli zależy Państwu na bezpośrednim udzieleniu odpowiedzi na postawione pytanie, prosimy zaznaczyć to w swoim e-mailu, wtedy z przyjemnością udzielimy bezpośredniej odpowiedzi mailowej.

Q?

01. Co oznacza, że żłobek prowadzi CHRZEŚCIJAŃSKA Spółdzielnia Socjalna?

A.

Zakładając Spółdzielnie Socjalną chcieliśmy określić wartości, którymi się kierujemy w naszym życiu. Nie oznacza to jednak jakiejkolwiek indoktrynacji dzieci uczęszczających do Naszego Domku (zarówno wśród dzieci, jak i pracowników znajdują się osoby różnych wyznań – także osoby deklarujące się jako niewierzące).

Q?

02. Czy żłobek jest zarejestrowany?

A.

Tak, Integracyjny Żłobek Muzyczny „Nasz Domek” jest wpisany do Rejestru żłobków i klubów Dziecięcych prowadzonego przez Prezydenta M. St. Warszawy pod nr 104/Z/2013.

Q?

03. Co oznacza, że żłobek dostosowany jest do wymogów „Ustawy Żłobkowej”?

A.

Oznacza to, że żłobek spełnia wszelkie obowiązujące wymogi w zakresie bezpieczeństwa użytkowania przeciwpożarowego oraz Sanepidu określone przez prawo budowlane. Każda nasza placówka przed zarejestrowaniem musiała otrzymać pozytywną opinię zarówno Straży Pożarnej, jak i Sanepidu potwierdzającą spełnienie wszystkich wymagań sanitarnych i ppoż. i pozwalającą na przyjęcie dzieci.

Q?

04. Co oznacza, że żłobek nazywa się „integracyjny”?

A.

„Integracyjny” oznacza, że do placówki przyjmujemy poza dziećmi pełnosprawnymi również dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnością. Nie ma dla nas grup „dzieci zdrowych” i „dzieci chorych”, jest jedna grupa dzieci, których cechuje ogromna potrzeba poznawania świata i zaistnienia w nim. Na wychowawcach zaś spoczywa obowiązek dostosowania i zorganizowania zajęć tak, aby mogły z nich korzystać wszystkie dzieci.

Q?

05. Czego uczą się dzieci w żłobku integracyjnym?

A.

Dzieci pełnosprawne uczą się dostrzegać potrzeby innych ludzi, ich różnorodność, wzbudza się w nich otwartość, wyrozumiałość i empatię oraz uczy opiekuńczości i troskliwości. U dzieci niepełnosprawnych budowane jest poczucie własnej wartości, pewności siebie, mobilizowane są do naśladowania pozytywnych wzorców i zachowań społecznych, do samodzielności, a także rozbudza się w nich ciekawości świata i ambicji.

Q?

06. W czym Nasz Domek różni się od zwykłego żłobka?

A.

Pomijając korzyści, które wynikają ze wspólnej nauki i zabawy dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych, żłobek integracyjny współpracuje ze specjalistami, którzy mogą wesprzeć dziecko w rozwoju, jeśli będzie ono tego potrzebowało. Różnicę zauważa się również w wyposażeniu (specjalistyczne pomoce naukowe, sprzęt rehabilitacyjny, Sala Doświadczania Świata, znajdująca się w drugiej naszej placówce, przy ul. Zdziarskiej 26, itp.).
Posiadamy uprawnienia i umiejętności do przeprowadzenia testu „M-Chat R”, pozwalającego wykryć ryzyko występowania zaburzeń rozwojowych u najmłodszych dzieci.
Nasz żłobek ma również profil muzyczny. Oznacza to, że bardzo duży akcent kładziemy na umuzykalnianie dzieci poprzez zabawę, korzystając z różnego rodzaju metod (p. Bajkowskiej, Orffa, Gordonek). Oswajamy również dzieci z muzyką klasyczną i tańcem (np. poprzez zajęcia Zumby). Dużo śpiewamy, tańczymy, nucimy i słuchamy 🙂

Q?

07. Jakie są godziny otwarcia żłobka?

A.

Żłobek jest otwarty w godzinach 6:30-18.00.

Q?

08. Jaki jest przedział wiekowy dzieci przyjmowanych do żłobka?

A.

Przyjmujemy dzieci w wieku od 1 do 3 roku życia (w wyjątkowych przypadkach do 4 roku życia).

Q?

09. Ile dzieci jest w grupie?

A.

W grupach znajduje się 12-15 dzieci.

Q?

10. Czy istnieją grupy z podziałem na wiek dzieci?

A.

Nie.

Q?

11. Jakie kwalifikacje posiadają wychowawcy?

A.

Każda z osób pracujących w naszym żłobku posiada wykształcenie określone Ustawie Żłobkowej oraz niezbędne doświadczenie.

Q?

12. Czy dzieci codziennie wychodzą na dwór?

A.

Przebywanie na podwórku jest niezbędne do prawidłowego rozwoju dzieci, dlatego dbamy o to, by jak najczęściej wychodziły na nasz plac zabaw.

Q?

13. Czy dzieci są ubezpieczone?

A.

Wszystkie dzieci ubezpieczone są od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Q?

14. Ile wynosi czesne?

A.

Czesne dla rodziców starających się o miejsce w żłobku to 890zł.

Q?

15. Co obejmuje czesne?

A.

-opiekę,
-zajęcia umuzykalniające metodą Batti Strauss i in.
-j. angielski
-zajęcia muzyczno-ruchowe
-zajęcia plastyczne,
-bajkoczytanie,
-logorytmika
-kontakt ze specjalistami w razie potrzeby (psycholog, logopeda, fizjoterapeuta, terapeuta Integracji Sensorycznej, rehabilitant)

Q?

16. Czy dzieci biorą udział w zajęciach edukacyjnych, rozwijających ich naturalne zdolności?

A.

Dzieci uczestniczą w specjalnie organizowanych dla nich zajęciach: muzycznych, plastycznych, ruchowych czy logopedycznych. W trakcie zajęć dzieci uczą się wzajemnego szacunku, nabywają umiejętności dzielenia się, rozwijają zdolności interpersonalne i wiedzą, jak współpracować w grupie.

Q?

17. Czy dziecko musi brać udział w zajęciach?

A.

Wychowawcy organizują proces dydaktyczny w sposób atrakcyjny i zróżnicowany, zachęcając wszystkie dzieci do czynnego uczestnictwa w zajęciach. Nie wszystkie dzieci, szczególnie w okresie adaptacyjnym, są chętne do wspólnej zabawy. Jeśli dziecko nie czuje się dobrze we wspólnej zabawie, może w tym czasie przeglądać książki, rysować lub bawić się indywidualnie.

Q?

18. Czy Państwo mają własną kuchnię? Jak wygląda wyżywienie?

A.

W naszym żłobku zapewniamy katering. W ramach pełnego, zapewnianego przez nas wyżywienia oferujemy naszym podopiecznym cztery posiłki dziennie. Jeśli dziecko cierpi na alergię pokarmową, rodzice zobowiązani są dostarczyć zaświadczenie lekarskie (wystarczy od lekarza pediatry) z zaleceniami. Sposób żywienia dzieci alergicznych ustalany jest indywidualnie z rodzicami przy zawarciu umowy.

Q?

19. Czy można zapisać dziecko w trakcie trwania roku szkolnego, czy tylko we wrześniu?

A.

Zapisy dzieci do placówki odbywają przez cały rok w miarę wolnych miejsc.

Q?

20. Czy żłobek organizuje dni otwarte?

A.

Nie, ale serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia placówki w każdej chwili po uprzednim telefonicznym lub e-mailowym umówieniu się. Pełne dane teleadresowe dostępne są w dziale Kontakt.

Q?

21. Czy żłobek organizuje zajęcia adaptacyjne dla dzieci?

A.

W żłobku prowadzimy zajęcia adaptacyjne. Zazwyczaj odbywają się one w tygodniu poprzedzającym przyjście dziecka do naszej placówki. Termin adaptacji ustalany jest w momencie zapisania dziecka do Naszego Domku. Czas adaptacji zależy od potrzeb dziecka.

Q?

22. Czy w żłobku jest psycholog?

A.

W żłobku jest psycholog, który udziela konsultacji wychowawcom, obserwuje dzieci i pomaga w rozwiązywaniu trudnych problemów wychowawczych. Z indywidualnych porad psychologa skorzystać mogą również rodzice. Organizujemy również warsztaty dla rodziców w celu rozwijania ich kompetencji rodzicielskich i wychowawczych oraz w odpowiedzi na pojawiające się potrzeby i problemy.

Q?

23. Czy w żłobku organizowane są urodziny dziecka?

A.

Istnieje możliwość zorganizowania urodzin dziecka po wcześniejszym ustaleniu terminu imprezy.

Q?

24. Jakimi zabawkami bawią się dzieci w naszym żłobku?

A.

Wszystkie zabawki posiadają odpowiednie atesty. Są one bardzo dobrej jakości, dostosowane do grup wiekowych.

Q?

25. Co zawiera wyprawka do żłobka?

A.

• Pieluchy jednorazowe oraz kremy pielęgnacyjne (również ochronne w zależności od pory roku – z filtrem przeciwsłonecznym lub natłuszczające) – dostarczane wg potrzeb dziecka
• Mokre chusteczki – dostarczane wg potrzeb dziecka
• Suche chusteczki – na początku każdego miesiąca – 1 paczka
• Zestaw ubranek „awaryjnych”, najlepiej dresik, rajstopki, 5 par majteczek, skarpetek, podkoszulek.
• Szczoteczkę do zębów i pastę, jeśli wyszły już pierwsze ząbki (wymieniane na prośbę opiekunów).
• 2 małe ręczniczki do wycierania rączek – koniecznie z pętelką do zawieszenia
• Ulubiony przedmiot (maskotkę, lalę, itp.), który pozwoli dziecku na łatwiejszą adaptację w żłobku przez pierwszy miesiąc
• Kocyk, poduszeczkę, pościel
• Buciki na rzepy
• Dziewczynki: grzebień lub szczotka, gumki i spinki do włosów spakowane w małą, podpisaną kosmetyczkę
• Butelkę ze smoczkiem (dla niemowląt karmionych mlekiem) lub kubek niekapek (jeśli dziecko nie pije ze zwykłego kubeczka)
• Smoczek (jeśli dziecko go używa)

Q?

26. Co oznacza, że żłobek posiada Certyfikat i Politykę Ochrony Dzieci?

A.

Oznacza to, że każda informacja dotycząca przemocy wobec dzieci do nas uczęszczających jest przez nas weryfikowana, szczegółowo badana i w uzasadnionych wypadkach wszczynane są odpowiednie procedury mające na celu ochronę dzieci. Politykę Ochrony Dzieci tworzyliśmy wspólnie z naszymi pracownikami – określa ona m.in. zasady i sposób traktowania dzieci, aby nie dochodziło do żadnych aktów przemocy.

Q?

27. Jak można skontaktować się ze żłobkiem?

A.

Mogą Państwo skontaktować się ze żłobkiem droga mailową lub telefonicznie z właścicielem placówki. Dane te znajdują się na stronie internetowej Naszego Domku w zakładce kontakt. Rodzice dzieci uczęszczających do Naszego Domku otrzymują numer telefonu bezpośrednio do placówki.